Pijem, piješ, pijeme...

Autor: Tatiana Braun | 12.6.2011 o 21:07 | (upravené 12.6.2011 o 22:01) Karma článku: 6,79 | Prečítané:  1343x

Cestou vlakom som si spomenula na Malého princa od Exupéryho. Zachytiac rozhovor niekoľkých dospelých ľudí (už dávno nie nevyzretých adolescentov) som zostala smutná podobne ako Malý princ, keď sa stretol na jednej z planét s pijanom.

Spomínaní dospeláci cestovali na akýsi pivný pochod s cieľom - opiť sa až do straty pamäte. Z celého ich rozhovoru vyplývalo, že ich najväčšou radosťou života je možnosť opíjať sa a opiť sa. Samozrejme, že sa dá takéto počínanie zdôvodniť - napríklad "potrebou vypnúť po náročnom týždni", niečo osláviť, alebo naopak - zaliať niečo nepríjemné až do stavu zabudnutia.

Ak sa ľudí pýtajú pri určitých príležitostiach v zdravotnom dotazníku na frekvenciu požívania alkoholu, považujem možnosť "príležitostne" za veľmi zavádzajúcu. Pre niekoho je príležitostne 2 - 3 razy do roka, pre niekoho každý víkend a pre niekoho je príležitosť na pitie alkoholu každý deň. Z klamlivého dôvodu pitia alkoholu "pre vyčistenie hlavy", prichádza úplne opačný dôsledok - "zamútenie hlavy". Zdá sa mi, že príliš veľa dnešných ľudí má jediný zmysel života - "užívať si"... akýmkoľvek spôsobom. A jedným z nich je aj poslopávanie a "vychutnávanie si opileckých zážitkov" aj za cenu vedomia a reálneho upadnutia do chvíľ bolestí hlavy, kŕmenia sa kyslými uhorkami a zalievaním "sušákov" v krku. A to sú len tie skoré a krátkodobé následky. Oveľa krutejšie sú tie neskoré a dlhodobé, ktoré trpko musia znášať tí, ktorí žili alebo žijú s príbuzným, ktorý prepadol závislosti na alkohole.

Striedmosť a zábava bez prízemného spôsobu nadobúdania dobrej nálady pomocou alkoholu akoby mnohým ľuďom nič nehovorila. Hoci je toľko krásnych a zdravých spôsobov na vyvolanie príjemných zážitkov, sú takí, ktorí tieto spôsoby neobjavili. A potom sa dostanú do začarovaného kruhu "pitia pre pitie" ako pijan v Malom princovi. Začnú im unikať tie krásne a zdravé zážitky, lebo uprednostnili tie nezdravé v príliš častej frekvencii a intenzite. Pre niekoho je radostným vzrušením šport, pre iného pobyt v prírode, či s priateľmi (bez automatického popíjania), pre manželov to môže byť sex. Zdravá alternatíva vzrušenia a zážitku pre "užívanie si" je možná - aj bez alkoholu.

Neodsudzujem tých, čo "popíjajú", vnímam ich skôr ako tých, čo ešte nenašli  inú a rozumnejšiu alternatívu obohacovania sa príjemnými zážitkami. Otázkou je, či im niekto ukáže, že sa dá užívať si a tešiť sa aj inak - nielen s pohárom v ruke. Viac diskutabilné je však to, či títo ľudkovia budú o to stáť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal Gašpar podľa prezidenta Kisku vysvetliť.

KOMENTÁRE

Hanba, pán Gašpar. V tomto štáte je cynizmus štandardom

Podpis signalizuje nové dno vedenia krajiny.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?